Kérdéses Egyiptom keresztényeket védő új bizottságának munkája
A Legfőbb Bizottság feladatai között van, hogy megvizsgálja a vallási indítékú túlkapásokat, incidenseket a muszlimok és keresztények között, valamint, hogy stratégiát állítson fel a jövőbeni hasonló események kiküszöbölésére. Az ügynökség tagjai a hadsereg, a hírszerzés, a Nemzetbiztonsági Szolgálat és a Közigazgatási Felügyeleti Iroda köreiből kerültek ki. A munkacsoportot az elnök biztonsági és terrorista-elhárítási tanácsadója koordinálja.
Bár az egyiptomi hatóságok örömmel üdvözölték a Bizottság megalakulását, néhány helybéli aggodalmának adott hangot, hogy nem fog tudni hosszútávon is fennmaradni. Mások pedig azt mondják, hogy hiába minden elemzés és stratégia, nem lesz a társaságnak elegendő befolyása és hatalma, hogy cselekedetekre tudja majd váltani az elképzeléseit.
Valóban, a Bizottság egyelőre csupán ajánlásokat tehet az elnöknek, és csak reménykedhet abban, hogy a meglátásai értő fülekre találnak.
Megint mások pedig úgy vélik, hogy ennek a bizottságnak a felállítása csupán egy reakciós lépés volt, ami képtelen a társadalom minden rétegében megszüntetni az ellentéteket, számol be az International Christian Concern.
Mindazonáltal vannak szép számmal olyan egyiptomiak is, akik reményteljesen néznek előre, és bíznak abban, hogy a bizottság kellő komolysággal közelít majd a vallásközi erőszak egyre égetőbb problémájához.
A muszlimok és keresztények közötti feszültségeket gyakran illetik a „szektás” és szektariánus jelzővel. Az ország keresztényeinek nagy része Minyában él, az itteni lakosság közel fele keresztény. A radikális muszlimok gyakran bármilyen indokot felhasználnak arra, hogy valamilyen oldalról nekitámadhassanak ezeknek a közösségeknek. Az ilyen jellegű eseményektől nem idegen Egyiptomban, hogy még a rendőrség is cinkossá válik a keresztények elleni bűncselekmények során.
Az iszlám államvallású Egyiptomban a keresztények másodrangú állampolgárnak minősülnek, bár az alkotmány védi a keresztények jogait. Annak ellenére, hogy a Közel-Kelet keresztényeinek nagy része a térségben él, kevés lehetőségük van az aktív politikai szerepvállalásra.
Varga Gergő Zoltán
Kép forrása: AFP