Erről tárgyalt Szijjártó és Pompeo

Szijjártó Péter elmondta: az amerikai fél látogatása jól mutatja, hogy a két kormány elkezdte újraépíteni politikai kapcsolatait, szemben a korábbi évekkel, amikor az együttműködés csak gazdasági és védelmi kérdésekben valósult meg. A változás a magyar külügyminiszter szerint elsősorban annak köszönhető, hogy számos általános politikai és nemzetközi politikai kérdésben is egyező vagy nagyon hasonló megközelítést képvisel a két adminisztráció. Mindez megnyilvánul a két kormány hazafias, nemzeti szemléletmódjában, a két államnak alapvetően fontos saját állampolgárai megvédése.

Fotó: vasarnap.hu

Szijjártó példaként említette, hogy mindkét ország küzd az ENSZ globális migrációs csomagja ellen, fontosnak tartják a keresztény közösségek támogatását világszerte, és szorgalmazzák, hogy Izraellel szemben „tisztességes megközelítést” alkalmazzon a nemzetközi politika.

A miniszter hangsúlyozta: Magyarország elvi alapon vétózott meg minden döntést, ami kritizálja az USA külpolitikai döntéseit, akár az EU-ban, akár más szervezetben. Szijjártó szerint a kormány eddig is olyan őszinte külpolitikát folytatott, ami lehetővé teszi, hogy ugyanazt mondják a zárt ajtók mögött, mint nyilvánosan, ezért könnyen vitatták meg az olyan kérdéseket, mint az Oroszországhoz fűződő viszony, a kínai gazdasági térnyerés vagy akár Ukrajna kérdése.

Fotó: vasarnap.hu

A külgazdasági és külügyminiszter Ukrajnával kapcsolatban elmondta: Az Egyesült Államok geopolitikai kérdésként tekint a kárpátaljai magyarokra, Magyarország azonban nem tud így tekinteni erre. „Mi mindig ki fogunk állni a kárpátaljai magyarokért!”- hangsúlyozta a miniszter.


Hirdetés

Kína gazdasági térnyerésével kapcsolatban kiemelte: Magyarország az EU-ba irányuló kínai export alig több mint 1 százalékát teszi ki.

Oroszországra áttérve elmondta: Nyugat-Európában óriási politikai képmutatás zajlik az oroszokkal való gazdasági együttműködéssel kapcsolatban, nyilatkozatokban elmarasztalják, miközben sorra kötik az országgal a kereskedelmi szerződéseket.

Számíthat viszont az USA Magyarországra katonai, védelmi szövetségesként. 108 fővel bővíti a kormány a NATO keretek között szolgáló kontingenst Koszovóban és Afganisztánban – tett hozzá. Végül Szijjártó Péter bejelentette, az USA és Magyarország közötti 1997-es védelmi megegyezést meg kell újítani, azóta a világ megváltozott, így modernizálásra van szükség. „A jövő héten a magyar országgyűlés honvédelmi bizottság elé fogjuk terjeszteni”- árulta el a miniszter.

Fotó: vasarnap.hu

A kormány szintén a honvédelmi bizottsághoz fordul a közép-hatótávú légvédelmi rendszer beszerzése ügyében. A másik fontos biztonsági kérdésként az energiabiztonságot jelölte meg, amiben már kérte az Egyesült Államok segítségét, hogy az Exxon-Mobile hozzon meg egy végső döntést, hogy kezdjék el kitermelni romániai offshore gázmezőkből a földgázt.

A külügyminiszter beszéde zárásaként a két ország közötti gazdasági kapcsolatokat méltatta.

Fotó: vasarnap.hu

Mike Pompeo felszólalása elején megemlékezett arról, hogy milyen különleges Magyarország felszabadulásának éppen a 30 éves évfordulóján az országba látogatni. Majd felemlegette az amerikai függetlenségért életét áldozó Michael Kováts nevét, aki az amerikai lovasság alapítója volt, majd Kossuth Lajosról is megemlékezett. Méltatta a magyar védelmi erőfeszítéseket, megköszönte az Afganisztánba küldött magyar katonákat, végül üdvözölte Szijjártó bejelentését a légvédelmi rendszerek beszerzéséről.

Innen kanyarodott aztán Pompeo Ukrajnára. Az amerikai külügyminiszter szerint fontos, hogy támogassuk Ukrajnát az oroszokkal szemben. Azt mondta, az autoriter Oroszország sosem volt a barátja a kisebb nemzetek szabadságának és függetlenségének, ezt a a magyarok történelmükből tökéletesen tudják.

fotó: vasarnap.hu

Kínával kapcsolatban Pompeo elmondta, Szijjártó Péterrel már megvitatta, micsoda veszélyekkel jár az, ha engedik Kínának egy magyarországi hídfőállás kiépítését. Az amerikai külügyminiszter szerint Oroszország és Kína autoriter hatalmak, amelyek nem osztják a közös harcot a függetlenségért, a civilek pedig mindeközben nagy munkát végeznek a szabadság megőrzésében a nyugati világban.

Bejelentette a programot, amivel magyar gimnazisták egy évet tölthetnek majd amerikai családoknál, illetve a korrupció elleni harc részeként beszélt médiaösztöndíjakról és a hatóságok megerősítéséről is. 

'Fel a tetejéhez' gomb