Független jelöltként váltaná le Trumpot a Starbucks volt elnök-vezérigazgatója


Hirdetés

Az utolsó párton kívül amerikai elnök John Adams volt még 1797-ben. Igaz akkor még pártok se nagyon voltak. Amerikában klasszikus politikai váltógazdaság van. Tehát két erős párt (demokraták, republikánusok) irányítja az országot. Ennek sok előnye (pl. stabilitás) és hátránya is van. Donald Trump is e hátrányok felől közelítette meg a politikát. Igaz ő végül a republikánus párt keretein belül maradt – bár nem sok híja volt, hiszen még saját pártja se akarta eleinte elfogadni őt.

 

A politikai váltógazdaság olyan elitet, olyan valóságot termel, amibe a választó nem tud beleszólni.

 

Nagyjából ez az elv, ami miatt az elmúlt években újabb és újabb jobb-, baloldali pártok alakulnak világszerte. Az elv pedig gyakorta ugyanaz, elegük van az embereknek a mókuskerékből. A ciklikusságot meg kell tehát  az új politikusoknak.

 

Már Barack Obama is ezzel, a változás ígéretével nyert.

 

Az más kérdés, hogy az ígéret csak ígéret maradt. Mindenesetre Schultz úgy látszik, komolyan is gondolja, amit mond. A CBS televízió 60 perc című heti magazinműsorának vasárnap esti adásában ezt nyomatékosította:

 

„Nagyon komolyan gondolkodom azon, hogy indulok az elnökségért.”

 

Azt fejtegette, hogy „a kétpártrendszeren kívül, centrista függetlenként” indul majd az elnökségért folyatott versenyen. Mondatát nem feltételes módban, hanem jövő időben fogalmazta meg, ebből elemzők azt szűrték le, hogy Schultz már nemcsak fontolgatja, hanem el is döntötte az indulását. A 65 éves Schultz a műsorban úgy jellemezte önmagát: „egész életében demokrata párti” volt, ám sem a demokratákkal, sem a republikánusokkal nem ért egyet, mert szerinte egyik párt sem a népet szolgálja.

„Súlyos időket élünk.”

– mondta Schultz. Azt állította, hogy nemcsak a jelenlegi elnök nem alkalmas a feladatára, hanem mindkét párt – az emberek szolgálata helyett – politikai bosszúkkal foglalkozik minden egyes nap. Arra az újságírói kérdésre, hogy indulásával vajon nem vesz-e el szavazatokat a demokrata párti elnökjelölttől, Schultz nem adott választ.

 

„Én azt akarom, hogy a győztes az amerikai nép legyen. Amerika győzelmét akarom látni.”

 

Howard Schultz korábban a The New York Times amerikai napilapnak is interjút adott, amelyben szintén azt állította, hogy az amerikai pártrendszer tönkrement, a pártok nem a nép érdekeit tartják szem előtt. Idézte a Gallup közvélemény-kutató intézet egyik minapi felmérését, amely szerint a megkérdezettek 42 százaléka politikailag függetlennek tartja magát.

Esetleges indulását a Demokrata Párt berkeiben ellenérzéssel fogadták, feltételezve, hogy a demokrata párti elnökjelölttől vesz majd el szavazatokat és ezzel hozzájárulhat Donald Trump második elnökválasztási győzelméhez. Vasárnapi számában a The New York Times megszólaltatta a párt Washington állami elnöknőjét, Tina Podlodowskit, aki azt üzente Schultznak: egyet tehet, ne induljon.

(Forrás: MTI)


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb