Új ügynökséget állított fel a vallási csoportok közötti feszültség kezelésére Egyiptom
Külső szemlélőként érdekes fejleményeket hoz az egyiptomi politika. Miközben a keresztényeket nem tekintik egyenlő rangúnak a muszlimokkal, egy olyan bizottság felállításáról döntöttek, melynek feladata a keresztényeket általában súlyosabban érintő problémák kezelése és megelőzése lesz.
Egyiptom jelenlegi elnöke, Abdul Fattah al-Sisi új rendeletet hozott, mely alapján a kormány egy új ügynökséget hoz létre. Ennek feladata a szektásodás, a különféle vallási csoportok megjelenése körül kialakuló problémák kezelése lesz. A szektás ügyekre felállított Legfőbb Bizottság tagjai a hadsereg, a hírszerzés, a Nemzeti Biztonsági Szolgálat és a Közigazgatási Felügyeleti Iroda köreiből fognak kikerülni. Az elnök biztonsági és terrorista-elhárítási tanácsadója fogja vezetni az új bizottságot.
A Legfőbb Bizottság célja, hogy stratégiákat dolgozzon ki arra vonatkozólag, hogy az egyes vallási csoportok közt lévő feszültségek és problémás társadalmi mechanizmusok kialakulását megelőzzék, és az ebből fakadó esetleges incidenseket kezeljék.
Egyiptomban a muszlim és keresztény közösségek közt feszülő nézeteltérések tipikusan az új kormányi megbízottak hatáskörébe fognak tartozni, írja az ICC.
A legtöbb egyiptomi keresztény Minyában él, ahol a népesség legalább felét a keresztények teszik ki. A muszlim szélsőségesek viszont gyakran provokálnak, provokáltatnak ki konfliktusokat, hogy megtámadhassák a keresztény közösségeket. A közelmúlt eseményei arra is rámutatnak, hogy a rendőri jelenlét sem biztosíték a támadások megelőzésére, sőt akár elindítói is lehetnek a keresztényeket célzó támadáshullámoknak.
Érdemes továbbá megemlíteni, hogy Egyiptomban a keresztények csupán másodrangú állampolgárnak minősülnek, mivel a hivatalos államvallás az iszlám, és ugyan az alkotmányban ki van mondva a keresztények jogainak védelme, a gyakorlatba ezt nehézkesen ültetik át. Mindezek mellett, habár a Közel-Kelet keresztényeinek túlnyomó része Egyiptomban lakik, kevés lehetőséget kapnak arra, hogy aktív szerepet kapjanak a kormányukban, így lényegi beleszólásuk lehessen az országban folyó ügyekbe.
Ennek az új bizottságnak a felállítása, bár egy határozott előrelépés, csupán egy erősen korlátozott sikernek könyvelhető el, míg nem sikerül elérni a keresztények jogegyenlőségét Egyiptomban.
Varga Gergő Zoltán
Kép forrása: alaraby