Novák: 12 év családbarát és 8 év családellenes kormányzás volt az elmúlt húsz évben

Novák Katalin a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért szervezésében tartott tanácskozásán elmondta, hogy amit az első Orbán-kormánynak 1998 és 2002 között sikerült felépíteni, azt a balliberálisok következő nyolc évében próbálták lerombolni. Ennek köszönhetően 2010-ben az új kormány nem az 1998-as állapotokból, hanem sokkal nehezebb helyzetből indulhatott el.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy stabilitást, biztonságot és kiszámíthatóságot jelentene a családtámogatás kétharmados törvényi védelme, ezért kérnek erre felhatalmazást a nemzeti konzultáción. Bíznak abban, hogy az eredmények révén olyan visszajelzéseket kapnak, amelyek alapján újabb családtámogatási döntések születhetnek 2019-ben.

Személyes tapasztalatait bemutatva elmondta, hogy 2002-2008 között született három gyermeke. Ebben az időszakban nem volt harmadik évi gyes, a családi adókedvezmény pedig 4000 forint volt a harmadik gyerek után. Nem volt otthonteremtési program, így nem véletlen, hogy devizahitelekbe kényszerítették a családokat. Nem volt továbbá gyed extra, illetve automatikusan csak a kisebb gyerek után járó családtámogatást kapták meg a szülők, a gyerek után járó pótszabadságot pedig csak az egyik szülő vehette igénybe.

Novák Katalin emlékeztetett, hogy ebből a helyzetből indultak el 2010-ben. Bevezették a családi típusú adózást, visszaadták a gyes harmadik évét, otthonteremtési programot hoztak létre, a pótszabadságot kiterjesztették az édesapákra is, továbbá bevezették a gyed extrát és bővítik a bölcsődei férőhelyeket. A központi közigazgatásban dolgozók számára pedig megemelték a gyerekek után járó pótszabadságokat, és már létezik a házasság után, illetve az unokák születése után járó pótszabadság is.

Mészáros József, a Magyar Államkincstár elnöke előadásában előrevetítette, hogy két-három év múlva a családtámogatások döntő része automatikusan érkezik majd az arra jogosultakhoz. Eszerint a családi pótlék igényléshez az esetek 98 százalékában nem kell majd bemenni a kormányhivatalba.

A KDNP frakcióvezetője a kereszténydemokrata gondolat és a baloldal közötti különbségekről beszélt. Harrach Péter szerint a baloldalnak nem volt családpolitikája, családképe. A családpolitikai kérdésekkel kapcsolatban részben megszorításokat, részben pedig szociálpolitikai eszközöket alkalmaztak. A baloldal úgy véli, hogy feladta eszmeiségét, a szociáldemokráciát, és átvette a liberális nyílt társadalom elméletét, amely szerint a hagyományos értékeket és a közösségekben kialakult identitást, a családot, az egyházi közösségeket, a nemzetet le kell építeni, hogy ehelyett az egymás mellett élő különböző kultúrák közül választhasson az ember és azt élje meg.

Ezzel szemben a kereszténydemokraták a családot és az annak alapját jelentő házasságot képviselik, ami egy férfi és egy nő kapcsolatát jelenti.

Barátaink viszont a másik oldalon igyekeznek mindenféle alternatív együttéléssel helyettesíteni a család alapját képező tartós férfi-nő kapcsolatot, ez (…) megjelenik a genderelmélet szélsőségeiben, és azt jelenti, hogy a család számukra nem fontos

– mondta Harrach Péter.

Balog Zoltán, a Polgári Magyarországért Alapítvány elnöke, az előző kormányzati ciklus emberi erőforrások minisztere kitért arra is, hogy a mai család más, mint régen, hiszen vannak pozitív és negatív változások is, de ezek miatt nem kell feladni ezt az értéket.

A konferencián Fűrész Tünde, a Kopp Mária Intézet vezetője bemutatta a szervezet Kapocs című folyóiratának új számát, amelyet a 20 éves családtámogatási törvényről készítettek.

(MTI)

'Fel a tetejéhez' gomb