Brexit – Nem tudni biztosan, hogy lesz-e szavazás kedden

A londoni kormányfői hivatal szóvivője hozzátette, hogy Theresa May miniszterelnök a hétvégén az Európai Unió vezetőivel tartott telefonos megbeszéléseket, és erről konferenciahívásban számolt be kabinetje tagjainak.

A hívásról egyébként már a szóvivői tájékoztató előtt hírek terjedtek el a brit médiában. Eszerint azt feltételezték, hogy May a szavazás elhalasztását közli kormányának tisztviselőivel. A konferenciahívás végeztével – röviddel az ellenkező értelmű kormányszóvivői közlés után – ezt több kormányforrás meg is erősítette a BBC-nek és más brit médiatársaságoknak, azonban ez még nem hivatalosan.

Az alsóház elnökének hivatala azt közölte, hogy Theresa May hétfőn, délután fél 5-kor nyilatkozatot tesz az alsóházban. A kormányfő után Andrea Leadsom, az alsóház vezetője szintén felszólal. Ez megerősítheti azt, hogy az eredetileg kitűzött tárgysorozat, így a Brexit-megállapodásról szóló szavazás menetrendje is változni fog.

Nagy-Britanniában az elmúlt napokban egyre nagyobb számban jelentek meg olyan sajtóértesülések, amelyek szerint a kormány elhalasztja a kedd estére kitűzött alsóházi szavazást, és Theresa May megpróbál módosításokat elérni az egyezményben az évzáró EU-csúcsértekezletig. A jelenlegi parlamenti erőviszonyok alapján ugyanis teljesen valószínűtlennek tűnik az egyezmény alsóházi elfogadása.


Hirdetés

A Brexit-megállapodás egyik legjobban vitatott eleme az a tartalékmegoldás, amelyet a brit kormány és az EU az ír-északír határon hosszú évek óta nem létező fizikai ellenőrzés visszaállításának elkerülésére dolgozott ki. Ennek lényege az, hogy egységes vámügyi szabályozás lépne életbe az Európai Unió és az Egyesült Királyság között abban az esetben, ha az átmeneti időszak lejártáig nem jön létre az EU-val olyan átfogó kereskedelmi megállapodás, amely önmagában feleslegessé tenné a határellenőrzés visszaállítását. Ez az időszak a Brexit jövő márciusra várható dátuma után kezdődik, és várhatóan 2020 december végéig tart.

A keményvonalas tory Brexit-tábor és az észak-írországi Demokratikus Unionista Párt (DUP) – amelynek külső támogatása nélkül a kisebbségben kormányzó Konzervatív Pártnak nincs többsége az alsóházban – rendkívül hevesen ellenzi ezt a formulát. Azzal érvelnek, hogy meghatározott végdátum és egyoldalú döntési jog híján az Egyesült Királyság végleg beleragadhat egy vámuniós viszonyrendszerbe az EU-val. A megállapodás teljesen reménytelennek tűnő alsóházi elfogadási esélyei miatt az utóbbi napokban a Konzervatív Párt és a kormány több vezető tisztviselője is egyre erőteljesebb nyomást gyakorolt a kormányfőre a parlamenti szavazás elhalasztása végett.

(MTI)

'Fel a tetejéhez' gomb