Katasztrofális hatásai lehetnek a zavargásoknak a francia gazdaságra

Katasztrófa a kereskedelem és katasztrófa a gazdaságunk számára. A károk számláját az állam állja szolidaritásból, és a biztosítóknak, mindenkinek bele kell tennie a magáét

– mondta a miniszter.

Bruno Le Maire emlékeztetett arra, hogy a karácsony előtti időszak az egyik legfontosabb a kereskedelem számára. A tüntetők által okozott rongálások miatti, az év vége előtt esedékes kártérítések kifizetését jelentős összege miatt el kell halasztani.

Azt javasoljuk, hogy minden egyes kereskedő személyes helyzetét vegyük figyelembe a szociális járulékok és az adók befizetésénél


Hirdetés

– tette hozzá.

A sárgamellényesek a kormány gazdaságpolitikája ellen tiltakozva szombaton ismét tömegesen vonultak utcára a francia fővárosban és a vidéki nagyvárosokban. Országszerte mintegy 125 ezren tiltakoztak a múlt heti 136 ezer után. Párizsban és a nagyobb városokban a be nem jelentett megmozdulásokon a radikális tüntetők és a rendőrök között számos helyen történtek összecsapások, a tömegben pedig megjelentek a kizárólag összetűzést kereső rendbontók, akik gépkocsikat borogattak és gyújtottak fel, továbbá üzleteket fosztogattak.

A gazdasági miniszter szerint fontos a Franciaországot és a franciákat érintő válságot teljes mélységében mérlegelni.

Ez nem csak egy szociális vagy gazdasági válság, ez egy nemzeti válság, egy olyan nemzeté, amely képtelen egységes módon a jövőjét előrevetíteni. Ezen a szinten kell választ adni a helyzetre

–  hangsúlyozta a tárcavezető

Bruno Le Maire egyébként konkrét és nagyon egyenes válaszokat ígért Emmanuel Macron államfő részéről. A köztársasági elnök sajtóhírek szerint jövő hét elején fog megszólalni egy televíziós beszédben.

A gazdasági miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy a válságra a megoldás nem kizárólag az államtól érkezhet, abban valamennyi, az ország gazdasági tevékenységében szerepet játszónak részt kell vállalnia.

A francia kormány – eleget téve a sárgamellényes mozgalom legfőbb követelésének – a héten bejelentette, hogy eltörli az üzemanyagadó jövőre tervezett emelését, és életszínvonal-megőrző intézkedésekkel helyettesíti azt.

A tüntetők viszont ezt már kevésnek tartják, és ahogyan már mi is írtunk róla egyre több szociális jellegű követelést támasztanak, valamint Emmanuel Macron távozását is követelik.

(MTI)

'Fel a tetejéhez' gomb