Émmanuel Macron, a francia Gyurcsány Ferenc

Hiába törölte el a francia kormány az üzemanyagadót, a sárgamellényesek szombaton minden eddiginél nagyobb tüntetésre készülnek. A Facebookon szerveződő tüntetésen néhányan már az Élysée-palota elfoglalására buzdítanak.

Az elégedetlenkedők a francia elnök lemondására szólítanak fel, miután a legutóbbi összetűzésben több mint 260-an megsérültek, és közel 700 embert előállítottak. A sérültek között több mint 80 rendőr is van. A gyújtogatások folyamatosak, az erőszakos tüntetők autókat gyújtanak és borítanak fel, boltokba törnek be és barikádokat építenek utcakövekből.

A rendőrség reakciója erre nagyon hasonló, mint 2006 Magyarországán. Több helyen könnygázt és vízágyút vetettek be a tüntetők ellen, az interneten terjedő videókon pedig az látszik, hogy a rendőrök agya-főbe verik és rugdossák a sokszor békés tüntetőket, miközben nem lépnek fel az utcán randalírozó tömegekkel szemben. A hétvégi tüntetésekre a francia lapok szerint a rendőrség tankok bevetését tervezi.

Ahogy nézzük a felvételeket, akarva akaratlanul is eszünkbe jut 2006 ősze és Gyurcsány Ferenc, aki szerint a rendőrterror része a polgári demokráciának, és aki a mai napig úgy véli, a 2006-os zavargások  a Fidesz által szervezettek voltak. Gyurcsányhoz hasonlóan a francia államfő is a rendőrség munkáját méltatja, Édouard Philippe kormányfő pedig nemrég a francia nemzetgyűlésben fejezte ki tetszését a rendvédelmi szervek zavargások alatt tanúsított szakszerű fellépése miatt. Nem tudjuk, hogy a francia miniszterelnök arra a jelenetre gondolt-e, amikor a rendőrök egy tüntetőt majdnem halálra rugdostak, vagy arra, az estere, amikor egy 80 éves hölgyet lőttek fejbe könnygázgránáttal. Az idős asszony sajnálatos módon bele is halt a sérüléseibe.


Hirdetés
Émmanuel Macron és Gyurcsány Ferenc

Rendőrterror ide vagy oda, Macron egyébként is kísértetiesen hasonlít a mi Gyurcsány Ferencünkre. Az egyik legfőbb hasonlóság kettejük között, hogy mindketten az üzleti életben tevékenykedtek, mielőtt politikai pályára léptek volna. Macron a Rotschild-ház bankáraként tevékenykedett, mielőtt milliárdosként politizálni kezdett, majd először Francois Hollande elnök gazdasági és pénzügyi tanácsadója, később, 2014 és 2016 között gazdasági miniszter volt. 2016-ban aztán, látva a gazdasági és pénzügyi helyzetet, amelyet kormánya előidézett, elegánsan távozott. Macron ezzel a manőverrel – mondhatni – gyurcsányi magasságokba emelkedett. Gyurcsány Ferenc volt ugyanis az, aki úgy mondott le 2004-ben a sportminiszteri pozícióról, hogy onnan nem sokkal később a miniszterelnöki bársonyszékbe ülhessen bele.

A mostani helyzet kapcsán kíváncsian várjuk, hogy elegendőek lesznek-e a kormány lépései, és a franciák megelégednek-e az üzemanyagadó eltörlésével, vagy kormányválságig fajul a konfliktus.

'Fel a tetejéhez' gomb