Túl keveset teszünk a klímaváltozás megállításáért
A „2017 BP Statistical Review of World Energy” tanulmány szerint globálisan a szén-dioxid-kibocsátás 1,6 százalékkal nőtt tavaly, miután a 2014-től 2016-ig három év alatt egyáltalán nem emelkedett. A vegyület csökkenésében az Amerikai Egyesült Államok (USA) járt az élen 0,5 százalékkal. Mindez egyébként azért is érdekes, mert tavaly Donald Trump amerikai elnök bejelentette: az USA kilép a klímaegyezményből. Egy később kiadott külügyi közleményben azonban leszögezték: innovációs és technológiai fejlesztések révén a továbbiakban is csökkentik az üvegházhatást kiváltó gázok kibocsátását, együttműködnek más országokkal, tisztább és hatékonyabb módon hasznosítják a fosszilis tüzelőanyagokat, és igénybe vesznek tiszta és megújuló energiaforrásokat is. Most úgy tűnik, ennek valóban eleget tettek.
Az Egyesült Államok CO2-kibocsátása 2005 óta 758 millió tonnával csökkent, minden más országénál nagyobb mértékben, de még meg is közelíti az Európai Unióban elért 770 millió tonnás csökkentést is. Ugyanezen idő alatt a második legnagyobb CO2-kibocsátás-csökkentést Nagy-Britannia érte el, 170 millió tonnát. Kína viszont 2005 és 2017 között 3 milliárd tonnával, India pedig 1 milliárd tonnával növelte CO2-kibocsátását.
A szén-dioxid-kibocsátás globális növekedéséhez tavaly Kína járult hozzá a legnagyobb mértékben – megelőzve Indiát –, 1,6 százalékos növekedéssel. Az Európai Unió CO2-kibocsátása 1,5 százalékkal nőtt, és ennek 44 százalékát Spanyolország adta. Nagy-Britannia és Dánia viszont történelmükben a legkevesebb szén-dioxidot bocsátotta ki tavaly.
Az energiafelhasználás növekedésének a legnagyobb hányadát a földgáz adta, a második helyen a megújuló források álltak, a harmadikon pedig az olaj. Az olajtermelés napi 0,6 millió hordóval nőtt 2017-ben, a második egymást követő évben a hosszú távú átlag alatt. A földgázfelhasználás 96 milliárd köbméterrel, 3 százalékkal nőtt 2017-ben, a leggyorsabb ütemben 2010 óta. A széntermelés 105 millió tonnával, 3,2 százalékkal emelkedett tavaly, 2011 óta a legnagyobb mértékben. A megújuló forrásokra támaszkodó energiatermelés a tíz éves átlagot meghaladó 17 százalékkal, a statisztikák vezetése óta a legnagyobb mennyiséggel nőtt, melynek több mint a felét a szélenergia, harmadát pedig a napenergia adta. A növekedéshez Kína rekordtétellel, 25 millió tonna olaj-egyenértékkel járult hozzá.
A lengyelországi Katowicében ma kezdődött az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének 24. éves ülése (COP24), melynek megnyitóján a szervezet főtitkára kijelentette: a világ túl keveset tesz a klímaváltozás megállításáért. António Guterres hozzátette, a párizsi klímaegyezményt meg kell valósítani. Rámutatott: az üvegházhatású gázok kibocsátása folyamatosan nő, az utóbbi 20 évet a világ történetében a legmelegebb volt, és egyes előrejelzések szerint 2030-ig világviszonylatban 1,5 fokkal nő az átlagos hőmérséklet, ami drámai hatással lesz a növény- és az állatvilágra.
(MTI)