Orosz-ukrán csörte a Fekete-tengeren
Az ukrán védelmi minisztérium tájékoztatása szerint az ukrán haditengerészet három hajója – két páncélozott tüzérségi kishajó és egy vontatóhajó – a fekete-tengeri Odessza kikötőjéből a Kercsi-szoroson át az Azovi-tenger partján fekvő Mariupol kikötőjébe tartott. A hajók útját a nemzetközi normáknak megfelelően előre bejelentették – szögezték le a közleményben.
Az ukrán fél tájékoztatása szerint egy orosz határőrhajó nekiment az ukrán vontatóhajónak, amelynek megsérült a főhajtóműve, a korlátja és elvesztette a mentőcsónakját. A legénység tagjai közül senki sem sérült meg.
Az incidenst Kijev nyílt provokációnak minősítette Oroszország részéről. Az ukrán külügyminisztérium közölte, hogy megteszi a szükséges diplomáciai és nemzetközi jogi válaszlépéseket.
A tárca által kiadott közlemény szerint Oroszország provokációi a Fekete- és az Azovi-tengeren átlépték a határvonalat és agresszívakká váltak. „Oroszország hajói megsértve a közlekedés szabadságát, jogellenes erőszakot alkalmaztak az ukrán haditengerészet hajói ellen” – szögezte le a külügyminisztérium hozzátéve, hogy haladéktalanul tájékoztatják Ukrajna partnereit az orosz félnek az Azovi-tengeren folytatott agresszív tevékenységéről.
„Az efféle cselekmények emellett biztonsági kockázatot jelentenek a fekete-tengeri régió minden országára, ezért a nemzetközi közösségnek egyértelmű választ kell adnia rájuk” – közölte a minisztérium.
A Russia Today megírta, hogy az orosz szövetségi biztonsági szolgálat (FSZB) krími határokért felelős részlege azzal vádolta meg Ukrajnát, hogy hadihajói megsértették az orosz területi vizeket és veszélyes manővereket hajtottak végre. Állításuk szerint az ukránok nem jelentették be azt sem, hogy a hadihajók Kercs irányába tartanak.
Nem sokkal később Alekszej Volkov, a krími kikötők vezérigazgatója közölte: lezárták a az Azovi-tengert a Fekete-tengerrel összekötő Kercsi-szorost. A szoros stratégiai pozíciója azért fontos, mert a Fekete-tengeri és az Azovi-tengeri ukrán hadihajóbázisok közti útvonalon csupán itt lehet áthaladni.
A Rosszíja 24 orosz hírtelevízió szerint Oroszország egy hatalmas teherhajót irányított a Kercsi-szoroson átívelő híd alá, lezárva ezzel a szoros bejáratát, és megakadályozva, hogy az ukrán haditengerészet három hajója behajózzon az Azovi-tengerre. A hídnál orosz katonai helikopterek is köröznek.
(Forrás: MTI, kép forrása: Pixabay)