Sikerült megállapodni Gibraltár kérdéséről

„Tudattam az uralkodóval, hogy Spanyolországnak sikerült megállapodást elérnie Gibraltár ügyében” – jelentette be a tévében élőben közvetített beszédében a spanyol kormányfő, hozzátéve, hogy ennek megfelelően megtartják a vasárnapi rendkívüli uniós csúcstalálkozót Brüsszelben, Madrid nem emel „vétót”, és támogatja a Brexit-megállapodást. 

Pénteken Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök  váratlanul, a Brexit-tárgyalások célegyenesében ismét felhozta Gibraltár ügyét. Sánchez kilátásba helyezte, hogy a vasárnapra összehívott soron kívüli EU-csúcson nem fogja aláírni a Brexit-feltételekről és a brit-EU kapcsolatrendszerről kidolgozott megállapodástervezeteket, sőt el sem utazik a csúcsértekezletre, ha nem kap biztosítékot arra, hogy Gibraltár jövőjéről továbbra is közvetlen kétoldalú brit-spanyol tárgyalásokon kell dönteni, és nem a Brexit-egyezségek keretében.

Gibraltárt, ezt a 6,5 négyzetkilométeres, 33 ezer lakosú területet az Ibériai-félsziget déli csücskén, amely hatalmas sziklatömbjével uralja a Földközi-tenger bejáratát, 1704-ben foglalta el a brit hadsereg, és a spanyol örökösödési háborút lezáró 1713-as utrechti szerződés értelmében csak akkor térhet vissza Spanyolországhoz, ha Nagy-Britannia önként lemond felségjogáról. Gibraltár sorsa azóta is rendre fellángoló viszály forrása a két ország között, annak ellenére, hogy London és Madrid hosszú évtizedek óta szoros katonai és politikai szövetségesi viszonyt ápol egymással.

A Reuters brit hírügynökségnek sikerült megszereznie azt a dokumentumot, amely szerint az EU a vasárnapi csúcstalálkozón ki fogja nyilvánítani, hogy az Egyesült Királyság és az Európai Unió között a Brexit után kötendő, jövőbeni megállapodások területi hatálya nem fog kiterjedni Gibraltárra, az Ibériai-félsziget déli csücskén fekvő brit területet érintően az EU és London köthet ugyan külön megállapodásokat, de csak Spanyolország előzetes hozzájárulásával.


Hirdetés

Madrid az Egyesült Királyság kiválása kapcsán vétójogot követelt magának a Gibraltárt érintő megállapodásokkal kapcsolatban, amelyet ebben a formában meg is kap.

Donald Tusk, az Európai Bizottság elnöke Twitteren osztotta meg gondolatait, miután értesült róla, hogy a spanyolok és az angolok megállapodtak Gibraltár kérdésében. Azt írta: „Azt fogom javasolni, hogy hagyjuk jóvá vasárnap a Brexit megállapodást – majd folytatta – senkinek sincsen oka boldognak lenni, de legalább ezekben a nehéz időkben az EU27-ek bizonyságot tettek egységükről és szolidaritásukról.”

(MTI, euronews)

'Fel a tetejéhez' gomb