Orbán Viktor: „Aki a magyarokkal együttműködik, jól jár!”


Hirdetés

Orbán Viktor azt mondja, nem vár minőségi változást a migránsügyben, csak az Európai Parlament választás után, azt követően viszont egy erőteljes változást szeretne.  „Van egy nagy vita, emberiességi, filozófiai és politikai vita egyszerre az Európai Unióban. Szabad-e azt a tényt kimondani, hogy a migránsok között feltűnően sok a bűnöző, és ezért a migránsok beengedése veszélyezteti az európai emberek biztonságát. Én annak a híve vagyok, hogy beszéljünk egyenesen, ezek a tények. De az Unióban ez nem megengedett, engem lehurrognak, ha ezt az álláspontot képviselem” – magyarázta el a miniszterelnök, akit a volt macedón miniszterelnökről is kérdeztek.

Nem kivételezés, tisztességes eljárás jár Gruevszkinek

Orbán Viktor szerint Magyarországnak van rutinja és gyakorlata abban, hogy kell az olyan ügyet kezelni, mint Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnök menekültstátuszának ügye. „Olyan ország vezetője, aki a migráció kérdésének szempontjából kulcsországot vezetett. Én ismerem ezt az embert, hiszen hosszú ideig volt kollégám, és azt kell, hogy mondjam, hogy nélküle sokkal nehezebb lett volna, ha egyáltalán képesek lettünk volna megvédeni a határt” – mondta Orbán, hozzátéve, hogy mindig is szövetségeseként gondolt Gruevszkire, és Macedóniára is. „Ha hozzánk fordul, jár neki a tisztességes eljárás. Törvényen kívüliséget nem adhatunk neki, de tisztességes eljárást igen” – fogalmazott a miniszterelnök, aki szerint a bevándorláspártiak és a Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnök menekültstátuszának ügyét támadók személyi és szervezeti szinten is pontosan egybeesnek. „Az eljárást nem a kormány folytatja le, hanem a hatóságok. A kormánynak egyetlen dolga van: biztosítani a fair eljárás kereteit, és elfogadni a hatóság döntését.” Orbán Viktor azt mondja, maga sem tudja mi igaz és mi nem Gruevszki ügyével kapcsolatban, ezért jobb is, ha sem ő, sem a kormány tagjai nem kommentálják azt. „Macedóniában bonyolult politikai csaták zajlanak és az igazságszolgáltatás is ennek része.

Megéri együttműködni a magyarokkal

„Történik valami, aminek a jelentőségét még nem fogtuk fel. Kis túlzással azt mondhatnánk, hogy ez volt a 100 év magány korszaka, amikor a szomszédok inkább nem kedveltek minket, nem keresték az együttműködést. Komoly, pozitív kapcsolat, a jövőről való közös gondolkodás nem volt jellemző, a magyarokat inkább veszélyforrásnak tekintették” – mondja a miniszterelnök, aki maga is partnereket keresett az elmúlt években, és sikerrel is járt. „Véget ért a száz év magyar magány korszaka, mindenki rájött arra, hogy velünk együttműködni nem természetellenes, sőt értelmes dolog, sőt megéri” – fogalmazott Orbán Viktor. „Aki a magyarokkal együttműködik, jól jár” – hangoztatta a kormányfő. Hozzátette: a közös gazdaságfejlesztési programok nemcsak Magyarországnak és a mai államhatáron kívül élő magyaroknak jók, hanem a szomszédos államok nem magyar állampolgárainak is.

Tarlós jogokat szerzett a fővárosnak

Orbán Viktor arról is beszélt, hogy Tarlós István főpolgármester jogokat szerzett Budapestnek a kormány és a főváros között létrejött megállapodással. Tarlós István elérte, hogy közös döntés szülessen a budapesti fejlesztésekre szánt kormánypénzekről – közölte a miniszterelnök. Hozzátette: Budapest olyan pénz fölött kapott döntési jogot, amely nem az övé, hanem a központi kormányzati költségvetésből származik, ezért Tarlós István nem feladott, hanem megszerzett jogokat a fővárosnak. Hangsúlyozta: most, hogy a magyar gazdaság lendületben van, az újonnan létrejött Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa beválhat Budapestnek.

 
 

 


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb