Jobb körülmények között gyógyulhatunk?

Az elmúlt időszakban jó szándékú, ám kritikus véleményeket fogalmaztak meg az egészségügy valamelyik területén dolgozó szakemberek.

Az Egyházi Kórházak Egyesülésének tagkórházai amellett, hogy példás összefogásról tesznek tanúságot, egy kisebb fricskát is megfogalmaztak szakmai megbeszélésük során.

Kozma Imre, a Betegápoló Irgalmasrend magyarországi vezetője kifejtette, hogy a betegellátás közfeladat, egyszersmind az egyház számára küldetés. Később tréfásan megjegyezte: „Mi fizetünk azért, hogy betegeket gyógyíthassunk.”

A kórházigazgatókat tömörítő szervezet elnökhelyettese, Ficzere Andrea a Magyar Idők hétfői számában elmondta, érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy – elsősorban a fővárosban – inkább kevesebb helyen legyen ilyen osztály, de ott biztonságos és magas színvonalú ellátást nyújtsanak a betegeknek. Emellett problémának jelölte meg, hogy a szakrendelők zsúfoltságát kijátszva, a betegek inkább az SFR-re jelentkeznek be, amely a sürgősségi betegellátást nagy mértékben megnehezíti.


Hirdetés

Ficzere nyilatkozatában fontos feladatnak nevezte meg a tudatos egészségkultúrára való nevelést. Ugyanehhez az érveléshez csatlakozott Berkő Péter professzor emeritus, a Miskolci Akadémiai Bizottság alelnöke is.

A nyugalmazott orvos professzor határt szabna a betegek “választási szabadságának”, bevezetné az iskolákban a kötelező egészségtan órákat, ezzel egy időben növelné a magyar lakosság egészségkulturáltsági színvonalát, a mamut nagyságúvá integrált és duzzasztott intézmények helyett preferálná a kisebb és emiatt átláthatóbb egészségügyi központokat.

A választási szabadságot véli az egészségügy tönkretevőjének. Emiatt fékezné a betegek számára nyújtott eltúlzott szabadságjogokat. Ide sorolta a többi között az engedélyezett és szabályozott otthonszülés választható lehetőségét is.

Csomóné Lindmayer Katalin dúla-terapeuta, a Nemzetközi Szülészeti Kezdeményezés magyarországi referense a Vasárnap.hu hasábjain ezzel szemben azt nyilatkozta, hogy a szülés nem betegség, hanem, egy állapot. Éppen ezért fontos, hogy az orvosok láthassanak természetes, más szóval, élettani szülést.

Berkő professzor és Csomóné terapeuta is érinti a hálapénz-rendszer gyökereit és annak az egészségügyet negatívan érintő káros hatását. A rögzített tarifás hálapénz rendszer kialakulása elsősorban a poszt-kommunista országokra jellemző.

A dúla felhívta a figyelmet: a totalitárius rendszerekben a félelem a társadalom mélyéig behatolt, és észrevétlenül ott is maradt. Az emberek azért fizetnek inkább az orvosoknak, mert a szülés miatti felelősséget szeretnék valaki másra, jelen esetben az orvosra hárítani.

A természetes szülést szem előtt tartó kórházi szülészet kialakulása nem csak távoli álom.

A 2019 második felében a Bethesda Kórházban elinduló új szülészeti osztály megálmodásában a fő szempont a természetes szülés kórházi feltételeinek kialakítása volt. Velkey György, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója a paraszolvencia-mentesítésről elmondta: csak úgy működhet, ha az osztály ehhez politikai segítséget kap, hiszen megfelelő jogszabályi környezet szükséges hozzá.

'Fel a tetejéhez' gomb