Dél-Szudánban meggyilkoltak egy kenyai szerzetest

A hírt a Magyar Kurír tette közzé a Avvenire olasz nyelvű hírportál nyomán.

Odhiambo atya az első kenyai származású jezsuitaként igazgatta a dél-szudáni Mazzolari Teachers College intézményét, és 2017 óta a cueibeti jezsuita közösség helyettes elöljárója volt.

„Nagyon bátor, intelligens, szolgálatkész, kreatív, szervező ember volt, és mindenekelőtt hitt a nevelés értékében. Nem félt attól, hogy belevesse magát az ismeretlenbe, elment a legveszélyesebb helyekre is, mert meg volt győződve róla, hogy ez az a küldetés, amit az Úr rábízott.” – írta róla a jezsuita generálisa.

A már soha másra nem derülő mosolyát még itt tekintheti meg a világ.


Hirdetés

***

A helyzet több, mint kétségbeejtő, hiszen szinte minden naposok e hírek. Az alábbi térkép mutatja a világ keresztény-üldözött területeit, ahonnan többek között az amerikai központú Open Doors munkatársai is tudósítanak, olykor permanens életveszélyben gyűjtik az információkat a kínzásokról, gyilkosságokról. Az általuk szolgáltatott adatok alapján készült e térkép.

Open Doors adatai nyomán

  • Több mint 200 millió hívő él 50 országban, ahol legnehezebb keresztényként élni, ahol kíméletlen üldöztetésben van részük a hitük miatt
  • Több mint 3000 keresztényt öltek meg a 2018-as jelentési időszakban hitük miatt, ami több mint kétszer annyi, mint az előző időszakban
  • 11-re nőtt a legveszélyeztetettebb országok száma
  • Líbia visszatért az első tízbe
  • Eritrea a tizedikről hatodik helyre lépett
  • India 15-ről a 11.-re emelkedett
  • Egyiptom 21-ről 17.-re váltott

Amiről e térkép nem beszél az a közel kétszázmillió ember testi épsége, vagyona, ami minden nap veszélyben van azért, mert keresztény.

Egy keresztény kislány mesél a megpróbáltatásairól

Győrfi Károly, a Keresztényüldözés a 21. század elején című kötet szerzőjétől tudjuk, mik történnek manapság Krisztus testvéreivel a világban: „A lefejezés az enyhébb eljárások közé tartozik, a szélsőséges csoportok tagjai, vallási fanatikusok általában hosszasan kínozzák áldozataikat, majd agyonverik, elégetik, keresztre feszítik őket. Ezzel egyébként szembemennek a Korán tanításával és az iszlám eredeti szellemiségével. Az iszlám elhagyása, s a megkeresztelkedés a legsúlyosabb vétkek közül való, ezt államilag is tiltják, nemegyszer családi tragédia származik belőle. Egy apa Szaúd-Arábiában a „család becsületének védelmében” a titokban keresztény hitre tért lánya nyelvét kitépte, majd a lányt felgyújtotta. Pakisztánban 2009-ben több mint ezer keresztény nőt gyilkoltak meg, ezek közül hetvenen abba haltak bele, hogy erőszakot követtek el rajtuk…” – és végeláthatatlan sorban idézi könyvében e borzalmakat.

Ferenc pápa is említést tett nemrégiben arról, hogy ötpercenként ölnek meg egy keresztényt a világban. A szám megdöbbentő, hihetetlen, a békés Európából talán túlzásnak is tűnik. Győrfi Károly a munkájában már arról számol be, hogy nem öt-, hanem immár négypercenként válik egy-egy keresztény a fanatizmus áldozatává. Nem véletlenül mondta Izrael ENSZ-nagykövete, Ron Proszor 2015. március 16-án: „A keresztények az új évezred zsidói.”

A pár éve Győrfi Károllyal készített interjúból további hátborzongató részletekről is értesülhettünk (A helyzet sajnos azóta sem javult, mint arról Odhiambo atya meggyilkolása is tanúskodik.): 

„Három lehetőséget állítanak a helyi keresztények elé: vagy sarcot fizetnek, és áttérnek az iszlámra, vagy elmennek, vagy megölik őket. A szaúdi vahabita főmufti 2015 júniusában az iszlamistákat arra buzdította, hogy a térségben minden keresztény nyomot tüntessenek el. Nigériában, amelynek legalább a fele keresztény – több evangélikus él ott, mint Luther hazájában, Németországban –, a Boko Haram tizesével, húszasával, százasával gyilkolja hittestvéreinket. Gyakori eljárás, hogy megállítanak egy buszt, az utasoknak le kell szállniuk. Aki tud idézni a Koránból, azt életben hagyják.”

E beszélgetésben azért a szerző hozzátette: „sem Ázsiában, sem Afrikában a muszlimok többsége nyilván nem szélsőséges. Ám elég, ha csak egy százalékuk, 17 millió ember az.”

A keresztényüldözés kapcsán e riportban Győrfi Károly elmondta, hogy a statisztikai adatok sem kedveznek a keresztényeknek. „Kevesen tudják, hogy Európában a keresztények aránya száz év alatt 95-ről 75 százalékra csökkent, Afrikában pedig, a Szaharától délre 63 százalékra emelkedett. Számuk – egész Afrikát tekintve – csak 2002 és 2010 között 21 százalékkal növekedett. Bármennyire is szépek a fenti adatok, nem feledkezhetünk meg arról, hogy a muszlimok 776,5 százalékkal, tehát sokkal gyorsabban növekedtek. Nigériában több evangélikus él, mint Luther hazájában, Németországban.”

Történelmi léptékű humanitárius katasztrófa az, ami keresztényekkel, különösképpen a közel-keleti keresztényekkel történik. Erre pedig a keresztény világnak kell jó választ adnia, s erről a napokban már Azbej Tristan, a Miniszterelnökség üldözött keresztények megsegítéséért felelős államtitkára beszélt november 14-én Budapesten, amikor a Pázmány Péter Katolikus Egyetem fogadta Nikodémusz Daúd Sarafot, az iraki Moszul szír ortodox érsekét és Júhana Butrusz Músí szír katolikus érseket.

Az államtitkár az előadásában kiemelte: az otthonukból elüldözött keresztényeknek nemcsak azt kellett elviselniük, hogy nem keresztény szomszédaik elárulták őket, hanem azt is, hogy a nyugati keresztény világ közönnyel válaszolt tragédiájukra.

Azbej Tristan hangsúlyozta: a magyar kormány missziójának tekinti, hogy leleplezze a Nyugatnak a humanitárius válságra adott téves, sőt, veszélyes válaszát, a migráció támogatását. A migráció megakadályozása és a helyben maradás támogatása az érdeke nemcsak Európának és Magyarországnak.

Akit az üldözött keresztények sorsa naprakészen is érdekel itt informálódhat, innen segíthet nekik:

Persecuted Church (angol)
Persecuted (angol)
Hilfe Fuer Verfolgte Christen (német)
Pro Christie (magyar)
Open Doors (angol)
Christen in Not im Nahen Osten (német)

Cikkünk a Magyar Kurír, az Open Doors, MNO írásai nyomán készült

'Fel a tetejéhez' gomb