Budaházy: az örök vádlott

A Budaházy György ellen folyó büntetőperrel kapcsolatos hírekkel régóta találkozhatnak a közélet iránt érdeklődők. Először 2002-ben került neve a köztudatba, amikor választási eredmény elleni tiltakozásul több társával lezárták az Erzsébet hidat. Később Gyurcsány Ferenc balatonőszödi beszédének 2006-os kiszivárgását követően az akkori miniszterelnök lemondását az ország számos pontján szervezett tüntetéseken követelték az emberek. Ezeken a megmozdulásokon gyakran lehetett találkozni Budaházyval, aki a demonstrációk egyik legismertebb civil szereplője lett. Abban az időben több a Jobbikhoz, illetve a „nemzeti radikális” oldalhoz köthető tüntetésen lépett szónokként a színpadra.  Toroczkai Lászlóval közösen hozták létre a Hunnia mozgalmat 2007-ben. Gyakran került összetűzésbe a hatóságokkal, többször állította elő a rendőrség, gyakran említették újságcikkek, híradások.

2009 júniusában letartóztatták, politikusok elleni támadások szervezésével, terrorcselekménnyel, robbanóanyaggal való visszaéléssel és emberölés előkészületével gyanúsították a férfit. A vád értelmében a Budaházy által létrehozott, Magyarok Nyilai nevű terrorszervezet – amely az ügyészség szerint valójában a Hunnia mozgalom fantomszervezete- 2007 és 2009 között erőszakos cselekményekkel próbálta megváltoztatni az MSZP-SZDSZ kormány politikáját és próbált félelmet kelteni a lakosság egyes csoportjaiban.  A rekordhosszúra nyúló perben Budaházyt és 15 társát 2016-ban elsőfokú, nem jogerős ítéletben bűnösnek találta a Fővárosi Törvényszék terrorcselekmény és egyéb bűncselekmények vádjában, így 16 vádlottra összesen 125 év fegyházbüntetést szabott ki.

Idén tavasszal azonban a másodfokon eljáró bíróság több, önmagukban is súlyosnak számító eljárási hibát állapított meg, melynek eredményeképpen az elsőfokú határozat megsemmisítését, és új eljárás lefolytatását rendelte el. Az Ítélőtábla állásfoglalása szerint több esetben törvényellenesen zárták ki a nyilvánosságot a tárgyalásokról, továbbá felhívta a figyelmet, hogy a korábban meghozott ítélet súlyos ellentmondásokat tartalmaz.

Ennek következtében még szeptemberben indult a megismételt elsőfokú tárgyalás, amit nem tudtak érdemben megtartani, mivel a harmadfokú vádlott nem jelent meg a bíróságon, így a tárgyalás lefolytatását keddre halasztották. Ezen a napon került volna ismertetésre a vádirat, a két korábban hozott ítélet, továbbá sor került volna a vádlottak meghallgatására, vallomásaik bemutatására.  Délelőtt azonban ismét egy későbbi időpontra kellett áthelyezni a per megkezdését, mivel több védő kizárásáról döntött a bíróság.  Erre az új büntetőeljárásról szóló törvény vonatkozó rendelkezése miatt volt szükség, hiszen az kimondja, hogy nem lehet védő az, aki az ügyben tanú segítője volt.


Hirdetés

Az Ítélőtábla sort kerített új védők kirendeléséről. Az egyik vádlott védője október 29-én kapta kézhez az idézést, törvény alapján pedig nyolc napnak el kell telnie mielőtt az új tárgyalást megtarthatják. Ez azonban csak kedden éjfélkor jár le. A tárgyalás megkezdéséhez a vádlott hozzájárulására lett volna szükség, ezért Budaházy és társainak pere csak 2019 februárjában folytatódik.

'Fel a tetejéhez' gomb