Nem sokat változik a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács összetétele

 Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke vasárnap késő esti sajtótájékoztatóján kijelentette: a Magyar Összefogás áttörő, nagy sikert ért el, becslése szerint a 35 tagú Magyar Nemzeti Tanácsban 30 képviselője lesz a következő négy évben.  Hajnal Jenő, az MNT eddigi – és feltételezhetően jövőbeni – elnöke úgy nyilatkozott, a választási eredmény lehetőséget biztosít arra, hogy mindazt, amit az utóbbi négy évben elkezdtek, folytatni tudják, és még magasabb szintre emeljék. A VMSZ becslése szerint a voksoláson a külön választói névjegyzékre feliratkozott vajdasági magyarok körülbelül 36 százaléka vett részt. 2010-ben a magyar nemzeti közösség 55,46 százaléka járult az urnák elé, 2014-ben pedig 40,6 százaléka.

A vajdasági magyarok vasárnap a nemzeti kisebbségi önkormányzati választáson két lista közül választhattak. A „Magyar Mozgalom – Zsoldos Ferenc” nevű lista vezetője vasárnap késő esti értékelőjében rámutatott: az ellenzéki lista nem törte ugyan át a falat, de kudarcnak sem lehet nevezni a kapott eredményt. Közölte: a nagyobb magyar lélekszámmal rendelkező településeken igen jó eredményeket értek el.

Az első, közvetlen módon választott Magyar Nemzeti Tanácsban 2010-ben a Magyar Összefogásnak 28 képviselője volt, négy évvel később pedig a 35-ből 31 helyet tudott megszerezni. A Magyar Mozgalom nevű civil szervezet 2015-ben jött létre, így a korábbi választásokon nem vett részt.

Az MNT a Szerbiában élő magyarok országos kisebbségi önkormányzati szerve. A délvidéki magyarság ezen a testületen keresztül valósíthatja meg a kulturális autonómiához való jogát, a testület jogköre a művelődés, a tájékoztatás, a nyelvhasználat és az oktatás területére terjed ki.


Hirdetés

A legnépesebb kisebbség – 250 ezer fővel – Szerbiában a magyar – mondta Tóth Norbert nemzetközi jogász hétfő reggel az M1 hírfolyamában a kisebbségi választások kapcsán. A jogász megjegyezte, a legszervezettebb kisebbségek közé tartoznak a magyarok és a bosnyákok. Jelenleg két autonóm terület is található Szerbiában, az egyik éppen a Vajdaság, a másik pedig Koszovó lenne szerb szempontból, de az a nemzetközi jog szerint független államként működik – fűzte hozzá.

(MTI)

 

'Fel a tetejéhez' gomb