A röszkei eseményekhez hasonlítják a bosnyák-horvát határon történteket


Hirdetés

Az M1 Szentől Szemben című műsorában beszélt Horváth József biztonságpolitikai szakártő és Marsai Viktor migrációs szakértő a bosnyák-horvát határon kialakult helyzetről. Mint arról már mi is beszámoltunk korábban, a bosnyák-horvát határátkelőtől néhány méterre több száz migráns torlódott fel, akik arra várnak, hogy tovább engedjék őket Nyugat-Európa felé. A héten a rendőrökkel is összecsaptak, amikor erőszakosan próbáltak átjutni a kordonon. a helyzet azóta sem változik: egyelőre farkasszemet néznek egymással a rendőrök és illegális migránsok.

A szakértők a 2015-ös röszkei eseményekhez hasonlították a dolgot, figyelmeztetve viszont arra, hogy míg Magyarország, mint EU- és NATO-tagállam hatékonyan lépett fel 2015-ben a beáramló tömeg ellen, megvoltak az eszközei, ezzel szemben Bosznia-Hercegovina egy három entitásból álló, instabil állam, amely egyetlen nemzetközi szervezetnek sem tagja. Talán nem véletlen, hogy az embercsempészek éppen erre vették az irányt…

Horváth József szerint a röszkei eseményekkel való hasonlóságot támasztja alá, hogy hasonló dezinformációs eszközöket is bevetettek, mint három éve a magyar-szerb határon. A tömeg akkor indult meg, amikor azt a hírt kapták, hogy megnyitják a határt. „Ugyanezt láttuk 2016 szilveszterén a horvát-szerb határon, amikor azt az információt kapták, hogy megnyitják majd a határt” – tette hozzá. A szakértő szerint a migránsoknak nincs vesztenivalójuk, hiszen egzisztenciájukat kockáztatva indultak el Európa irányába, egy hamis hívó szóra.  „A többség Afganisztánból, Pakisztánból érkezett, és már karnyújtásnyira állnak „az ígéret földjétől”, innen belekerülni egy olyan helyzetbe, hogy visszatoloncolják őket, kiábrándító lehet” – vélekedett Marsai Viktor. Hozzáfűzte: a horvát határon nincs érdemi védelmi rendszer. Az elmúlt hónapokban a spanyol enklávéknál megrohamozták a kerítést, és többen életüket is vesztették, amikor megpróbáltak átjutni Spanyolországba.

'Fel a tetejéhez' gomb