Csuhaj, de hosszú híd!


Hirdetés

A világ leghosszabb – 55 kilométeres – tengeri hídját egy, a Gyöngy-folyó deltatorkolatában áthaladó, hosszú kígyózó autópályahíd és két mesterséges sziget között egy 6,7 kilométeres víz alatti alagút alkotja. 

A három metropolisz közötti utazási idő így egy órára csökken. Eddig a hongkongi repülőtér és Csuhaj között négy órába telt az út.

A hidat szerdán nyitják meg a forgalom előtt.

„Hivatalosan megnyitom a Hongkong-Csuhaj-Makaó hidat” – jelentette ki a kínai elnök a Csuhajban tartott rövid ünnepségen. Carrie Lam, Hongkong Kína-barát kormányzója megköszönte, hogy a kínai államfő személyesen jelent meg az ünnepségen, és dicsérte a híd „nagyszerűségét”.

A kilenc év alatt elkészült projekt összekapcsolja az ázsiai gazdasági és pénzügyi metropoliszokat a dél-kínai Kuangtung tartomány fejlődő területével, ezzel egy nagy gazdasági régiót hoz létre a Gyöngy-folyó deltájában

A hidat úgy tervezték, hogy kibírjon akár óránként 200 kilométeres széllökéseket, a Richter-skálán 8-as erősségű földrengést és egy akár 300 ezer tonnás hajóval való ütközést is. 

Nemcsak az építkezés csúszása, a költségek emelkedése, az építés során bekövetkezett halálesetek és a korrupció miatt érték kritikák a projektet. A hétmilliós lakosú volt brit gyarmaton, Hongkongban sokan „Peking trójai falovának” nevezték a beruházást, mivel tartanak a túl erőteljes integrációtól a Kínai Népköztársasággal: szívesebben őriznék meg különleges szerepüket és helyzetüket.

(MTI, AFP)


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb