A Comore-szigetek államvallása az iszlám lett

A július 30-án, a Comore-szigeteken tartott népszavazás következtében a kelet-afrikai szigetcsoport államvallásként a szunnita iszlámot írta be alkotmányába. Az országban élő vallási kisebbségek az negatív következményektől tartanak.

Az állam a szunnita vallás előírásaiból meríti elveit és szabályait – áll a módosított alkotmányban.

A World Watch Monitor helyi forrásának beszámolója szerint súlyos csapás ez az ország keresztény kisebbségére nézve, akiknek száma alig pár ezret tesz ki a körülbelül 825 ezres teljes népességhez képest. (A World Christian Database-re hivatkozva, a szigeteken élő emberek 95%-a szunnita, 2%-a római katolikus és csak 0.1%-a protestáns.) Eddig is nagyon nehéz dolga volt az ott élő őslakos keresztényeknek, de ez a döntés még inkább megnehezíti majd az életüket.

A referendumot Azali Assoumani elnök kezdeményezésére írták ki. Korábban a Comore-szigetek (ami Afrika 2. legkevésbé látogatott helye volt 2016-ban) kormányzása az ország három szigete közt rotálódott minden 5. évben, a mostani, módosított alkotmány viszont lehetővé teszi számára, hogy még egy ciklussal megtoldhassa elnökségének idejét. Áprilisban Assoumani, „inkompetenciájára” hivatkozva felfüggesztette az Alkotmánybíróságot, ami már egy jelentős lépés volt a jogállamiság erejének csökkentése felé.

Kampányában azzal tetszelgett szavazói tömege előtt, hogy ha igennel voksolnak ciklusa meghosszabbítására, keményebb intézkedésekkel lép fel mindazok ellen, akik nem szunniták, célozva ezzel az ország síita és keresztény kisebbségeire.

Az évek alatt erősödő radikális iszlám gondolkodás a népesség, a kormányzati tisztségviselők, a vallási vezetők, vagy a muszlim fiatalok körében, szorongásra és aggodalomra adott okot a helyi keresztények körében, számolt be az Open Doors International. 

„A mecsetekben és medreszékben (az iszlám világra jellemző vallásos közép- és felsőoktatási iskolarendszerben) a muszlim vallási elöljárók keresztényellenes gondolatokat tanítanak, a kormányzati tisztségviselők meg kötelezik a szülőket, hogy medreszékbe járassák gyermekeiket,” írja az Open Doors. Mindezek mellett betiltják a keresztény prédikációkat, és megtiltanak számukra minden nyilvános vallási párbeszéd-kezdeményezést.

Vádat emelhetnek mindenki ellen, aki iszlámról keresztény hitre tér, a djaulák, a helyi ultrakonzervatív csoport magasan képzett tagjai pedig még inkább a radikalitás felé mozdítanák az országot a saría mentén, a keresztények ellen.

Varga Gergő Zoltán

 

Forrás: World Watch Monitor

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

'Fel a tetejéhez' gomb