„Aki háborúban óvodát épít, az hisz a békében és hisz a jövőben” – Nacsa Lőrinc óvodát adott át Kárpátalján
A kárpátaljai magyarság a háborús körülmények ellenére kitart identitása, szellemi és kulturális öröksége mellett és bizakodva tekint a jövőbe szülőföldjén, hiszen „aki háborúban óvodát épít, az hisz a békében és hisz a jövőben” – jelentette ki Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára Beregszászon pénteken, a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében magyar kormánytámogatással felépült P. Frangepán Katalin Gimnázium búcsúi óvodájának átadó ünnepségén.
A mára Beregszász városrészévé vált Búcsú községet 1957-ben csatolták a járási központhoz, ennek következtében elsorvadt a több évtizedig sikeresen működő intézményes magyar oktatás. A Kárpát-medencei óvodafejlesztő programnak köszönhetően zöldmezős beruházás keretében egy korszerű, minden követelménynek megfelelő intézményt kapott az itt élő magyar közösség.
Az épület ünnepélyes átadásán Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelő államtitkár kijelentette: egy új intézmény átadása mindig örömteli, „különösen, ha az a magyar fiatalságot, a magyar gyermekeket szolgálja, hiszen azzal minden esetben a Kárpát-medencei jövőbe fektetünk bele”.
Kárpátalján közel három év háborús körülményei között sikerült megvalósítani a beruházást. Ez azt jelenti, hogy a kárpátaljai magyarság „nemcsak kitart identitása, szellemi és kulturális öröksége mellett, hanem bizakodva tekint a jövőbe szülőföldjén” – fogalmazott az államtitkár.
Szavai szerint az elmúlt három év megrendítette a kárpátaljai magyar közösséget, összetörni azonban nem tudta, és a helyiek kitartásának és akaraterejének köszönhetően Kárpátalján egyetlen magyar intézmény sem zárta be a kapuit.
Nacsa Lőrinc aláhúzta: a kárpátaljai magyarok számíthatnak az anyaországra, az egész magyar társadalom, valamint a magyar kormány támogatására és segítségére.
„Ahogy eddig, úgy a továbbiakban is mindent megteszünk annak érdekében, hogy a nehéz helyzetben is segíteni, támogatni tudjuk a közösség szervezeteinek működését”
– jelentette ki.
Magyarország kormánya mindig is a jószomszédi kapcsolatokra törekedett Ukrajnával, és a háború első napjától kezdve az ország történelmének legnagyobb humanitárius akcióját végrehajtva folyamatosan segíti az ukrajnai menekülteket a határ mindkét oldalán. „Bízunk abban és imádkozunk azért, hogy a háború mielőbb véget érjen, ugyanis ez az ukrán emberek és a magyar közösség elemi érdeke is” – fejtette ki a nemzetpolitikai államtitkár.
Magyarország abban érdekelt, hogy Ukrajna egy biztonságos és kiegyensúlyozott állam legyen, ahol a nemzeti kisebbségek, köztük a kárpátaljai magyar kisebbség is biztonságban és nyugalomban élhet együtt a többségi nemzettel – húzta alá Nacsa Lőrinc.
A Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program 2016-os indulása óta eddig közel 150 beruházást valósult meg Kárpátalján, ebből 13 esetben teljesen új intézmény létrehozására került sor. 2015 óta folyamatos támogatásban részesülnek a pedagógusok, egészségügyi dolgozók, egyházi személyek, a magyar nyelvű média és kulturális intézmények munkatársai. Évi 100 ezer forint összegű oktatási-nevelési támogatást kapnak a magyar oktatásban részt vevő tanulók és diákok.
„Hiszünk abban, hogy a kárpátaljai magyarság számára a jövő az nemcsak remény, hanem valóság, amit aztán közösen építünk tovább”
– fogalmazott Nacsa Lőrinc.
Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség és a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke elmondta, hogy a pedagógusszövetség hozta létre a térségben 2016 óta megvalósított, mintegy 150 óvodafejlesztési projekt felét. Ennek keretében olyan településeken is sikerült óvodát nyitni, ahol évtizedekig szünetelt a magyar nyelvű oktatás.
Reményei szerint a Beregszász Búcsú városrészében átadott intézmény több lesz, mint egy óvoda, a korszerű épület közösségi térként, kulturális központként is működhet. Orosz Ildikó elmondta, hogy a tervek szerint 2025 februárjától fogadhat gyerekeket az új óvoda.
Vezetőkép: Nacsa Lőrinc Kárpátalján, a búcsúi óvoda átadásán. Forrás: Facebook/ II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola