Erdő Péter: A hit bizalom Istenben és a teremtett világ jóságában – Frissítve


Hirdetés

Péntektől vasárnapig Budapesten rendezik meg a Katolikus Társadalmi Napokat (Kattárs), melynek idei témája az oktatás. A rendezvénysorozat első programjaként pénteken megtartott konferencián Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek arról beszélt, a hit bizalom Istenben és a teremtett világ jóságában, és a keresztények e hit alapján szeretnének a remény, az optimizmus képviselői lenni a társadalomban.

A bíboros kiemelte: a járványok és háborúk korában, a virtuális valóság, a szubjektivizmus, a bizalomvesztés időszakában sok ember már nem gondolkodik a „nagy egészben” és a jövőben, hanem csak a saját pillanatnyi jó közérzetét keresi.

Ez a közérzés hasonlít a hanyatló Római Birodalom carpe diem mentalitásához, az „együnk-igyunk, holnap úgyis meghalunk” kétségbeesett felelőtlenségéhez – tette hozzá.

Mi, keresztények azonban „hiszünk abban, hogy Isten örök boldogságra teremtett bennünket, és ebben várja a mi szabad közreműködésünket is”

– fogalmazott a bíboros.

Ettől kezdve pedig tétje, értelme, értéke és célja van gondolkodásunknak és cselekvésünknek, egyéni és közösségi életünknek. A keresztény ember a társadalomról is ennek a „derűs világosságnak a fényében” gondolkodik – mondta Erdő Péter.

Kitért arra, hogy

az embernek mint Isten képmására alkotott lénynek értelme és szabad akarata van, a lelke pedig halhatatlan. Az értelem megelőzi a szabad akaratot

– mondta, hangsúlyozva, hogy szabadsága csak értelmes lénynek lehet.

Az embernek ahhoz, hogy használhassa szabadságát, hogy valóban képes legyen választani a lehetséges alternatívák közül, tudnia kell elvonatkoztatni, jövőképet vetíteni maga elé. A nyugodt gondolkodás tehát a szabadság gyakorlásának alapvető feltétele.

Ebben pedig alapvető szerepe van a nevelésnek és az oktatásnak, amelynek a keresztény szemlélet szerint ugyancsak van egy végső perspektívája.

Ezért valljuk – folytatta a bíboros, hogy

alapvetően fontos a katolikus nevelés az egyes ember boldogsága és az értékekre irányuló közös cselekvés, vagyis a társadalmi élet számára.

Forrás:
MTI
'Fel a tetejéhez' gomb